kobieta trzymająca psa na rękach, całująca go

Po czym poznać, że pies Cię kocha? 13 oznak psiej miłości

„Pies to najlepszy przyjaciel człowieka” – to zdanie słyszy się często w kontekście bezwarunkowej psiej miłości, ale czy faktycznie taka miłość istnieje? Czy pies może kochać swojego właściciela? Te wyjątkowe czworonożne stworzenia są wierne i oddane, bardzo przywiązują się do swoich opiekunów i tak, potrafią okazywać miłość! Jak to rozpoznać? Psy pięknie w subtelny sposób wyrażają swoje uczucia, dlatego jeżeli chcesz się przekonać się, czy Twój pupil Cię kocha, obserwuj go i zobacz, jakie sygnały Ci wysyła. Zwróć uwagę na jego mowę ciała, spojrzenie i dźwięki, jakie wydaje – przekonasz się, że są to proste sygnały, których czasem nie dostrzegasz, ale które mogą pomóc Ci w zrozumieniu czworonoga. Po czym poznać, że pies Cię kocha? 13 oznak psiej miłości!

  • Merdanie ogonem – ogon to ważny identyfikator psich emocji, dlatego ważne jest, aby odpowiednio odczytać, co oznacza w jaki sposób nim merda. Szerokie machanie luźnym ogonem z boku na bok to jeden z najbardziej znanych dowodów psiej miłości, nie można go przeoczyć. Oznacza radość, entuzjazm, a także ekscytację z powodu obecności ukochanej osoby. Jeżeli psiak jest zdenerwowany, boi się i nie czuje dobrze w danej sytuacji to te ruchy będą krótkie i nerwowe, a ogon sztywny lub schowany pod siebie.
  • Lizanie – jeżeli Twój pupil liże Cię po twarzy, rękach i stopach to w ten sposób okazuje swoją miłość. Lizanie oznacza dla psa, że właściciel jest dla niego ważny, dlatego pupil przejawia w ten sposób troskę, podziękowanie, przywiązanie oraz potrzebę bliskiego kontaktu. W świecie zwierząt psy wylizują się wzajemnie – jest to ich rytuał budujący poczucie bezpieczeństwa, więc bądź zaszczycony, gdy poczujesz na sobie język czworonoga. Nie odrzucaj tego gestu, bo zwierzę poczuje się odrzucone. Jeżeli lizanie po twarzy jest dla Ciebie uciążliwe, pozwól lizać się po dłoniach.
Pies liżący kobietę w policzek
  • Psie przytulanie – psiaki uwielbiają mieć bliski kontakt z ludźmi, których kochają, ale nie lubią obejmowania. Co, więc oznacza „psie przytulanie”? Ocieranie się głową lub całym ciałem o właściciela, kładzenie głowy na jego kolanach i trącanie nosem – to właśnie w ten sposób pupil pokazuje jak bliski mu jesteś. Wszystko to – niezależnie czy pracujesz, czytasz, czy jesz obiad – oznacza, że psiak czuje się w Twoim towarzystwie bezpiecznie i dobrze.
  • Patrzenie w oczy – psy z reguły unikają patrzenia w oczy, nawiązanie kontaktu wzrokowego z innymi zwierzętami jest traktowane jako prowokacja i przejaw agresji. Jednak, patrzenie opiekunowi w oczy to dla psa sposób na przekazanie mu emocji i intencji. Spojrzenie ma wyrazić miłość, zaufanie, troskę, podziw czy potrzebę uwagi. Co ciekawe, dzięki temu u psa wzrasta poziomu oksytocyny, zwanej hormonem miłości i przywiązania. Odwzajemnij czułe i głębokie spojrzenie swojego przyjaciela, a on będzie widział, że Ci na nim zależy.
  • Wspólne spanie – psy wybierają swoje miejsce do spania tam, gdzie czują się bezpiecznie i spokojnie. Spanie z opiekunem w jednym łóżku lub pomieszczeniu zaspokaja psią potrzebę bliskości i kontaktu fizycznego, psiak widzi w nim lidera, wie, że w razie potrzeby zostanie obroniony. Dla wielu psów, bliskość z człowiekiem, którego kochają, jest ważnym źródłem poczucia bezpieczeństwa i zadowolenia.
  • Pocieszanie – psiaki mają doskonały instynkt, dzięki któremu potrafią zrozumieć, gdy coś złego dzieje się z ich właścicielem – jest smutny lub chory. Czworonożni przyjaciele potrafią wykazywać empatię i zrozumienie dla stanu emocjonalnego swojego opiekuna, dlatego próbują go pocieszyć w trudnych sytuacjach. Kiedy w gorszych chwilach czujesz pysk swojego futrzanego przyjaciela na kolanach i szturchanie mokrego noska – wiedz, że masz wsparcie.
  • Podążanie krok w krok – czy Twój pies uwielbia być z Tobą w każdej sytuacji? Zawsze podąża za Tobą krok w krok, kiedy przemieszczasz się po domu? To także dowód psiej miłości. Chęć towarzyszenia Ci świadczy o tym, że Twój czworonożny przyjaciel bardzo Cię lubi i czuje się szczęśliwy w Twoim towarzystwie, jest to oznaka jego przywiązania.
pies wskakujący na właściciela
  • Ciągłe obwąchiwanie właściciela – psy mają bardzo wrażliwy węch – za pomocą swojego nosa poznają świat, np. identyfikują swoich właścicieli i innych ludzi. Jeśli pies często wącha swojego opiekuna lub jego ubrania, może to oznaczać, że chce poznać jego zapach i zidentyfikować go jako swojego opiekuna. Obwąchiwanie ciała także pozwala mu poznać ludzkie emocje i zdobyć cenne informacje – co właściciel robił i gdzie był. Jednocześnie, zapach kojarzy mu się przyjemnymi doświadczeniami, takimi jak jedzenie, zabawa czy pieszczoty, co może powodować pozytywne reakcje u psa. Co ciekawe, zapach właściciela aktywuje w mózgu psa taki sam obszar jak u ludzi, widzących ukochaną osobę.
  • Uśmiech – mowa ciała zwierząt różni się od ludzkiej, dlatego o psim uśmiechu możemy mówić dopiero wtedy, gdy ciało pupila jest rozluźnione, jego oczy otwarte lub przymrużone, do tego ogon zwisa swobodnie i najważniejsze – żuchwa jest opadnięta, pysk lekko otwarty, a fafle uniesione. Uśmiech psa oznacza radość, zadowolenie, zainteresowanie, podniecenie, chęć do zabawy i sympatię okazaną właścicielowi. 
  • Przynoszenie prezentów – psiaki pilnie strzegą swoich zdobyczy, dlatego przynoszenie przez nie gadżetów, gryzaków i smakołyków jest zachowaniem wyrażającym przywiązanie i lojalność do swojego właściciela. Psy zwykle lubią spędzać czas z ludźmi i chcą się z nimi bawić, a przynosząc zabawki chcą także wzbudzić ich zainteresowanie. Przynajmniej raz dziennie należy przyjąć zaproszenie do zabawy czworonoga, a ten na pewno to doceni.
  • Zabieranie przedmiotów do legowiska – jeżeli pies przenosi rzeczy osobiste właściciela podczas jego nieobecności do swojego legowiska to świadczy o silnej więzi! Kiedy pupil nie może przytulić się do właściciela i tęskni to szuka jego namiastki – rzeczy, na których pozostawione są intensywne zapachy np. kapcie, T-shirt czy skarpetki. Zapach opiekuna pozwoli mu poczuć się lepiej i cierpliwe czekać na powrót Pana. Czy to nie prawdziwy dowód miłości?
  • Powitanie przy drzwiach – jeżeli za każdym razem, kiedy właściciel wraca do domu – pies szaleje z radości oznacza to, że ich relacja jest bardzo głęboka. Nie ma znaczenia, jak długo opiekun był nieobecny, gdy tylko pupil go poczuje, usłyszy i zobaczy to zaczyna skakać, piszczeć z ekscytacji i radośnie witać swojego ludzkiego przyjaciela. To jest miłość!
  • Szybka reakcja na zawołanie – szybka reakcja psa na zawołanie to wynik treningu, ale nie tylko. Jeżeli pupil od razu reaguje na przywołanie i zostawia za sobą inne źródła rozrywki (psiego kolegę, piłkę, krzew) to oznacza, że wyjątkowo ceni czas spędzany z opiekunem i jego towarzystwo jest dla niego najbardziej atrakcyjne.
Pies podający łapę właścicielce

Oto 13 oznak psiej miłości – znasz już je wszystkie. Psy to bardzo wdzięczne stworzenia, które potrafią emanować swoimi pozytywnymi emocjami. Miłość psa do opiekuna może być wyrażana na wiele sposobów, dlatego najlepiej jest nauczyć się języka ciała swojego psa i obserwować jego zachowania w różnych sytuacjach, aby lepiej zrozumieć, jak się czuje i co myśli. Każdy pies jest wyjątkowy i ma swoje niepowtarzalne cechy, dlatego też jeżeli nie wykazuje wszystkich wymienionych 13 oznak psiej miłości to nie oznacza, że nie kocha swojego właściciela. Jeżeli kochasz swojego pupila całym sercem, a on to czuje, to na pewno odwzajemnia to uczucie! Zerknij, czy Twój przyjaciel nie siedzi obok i nie wpatruje się w Ciebie szukając atencji. Dbaj o jego potrzeby i okazuj mu uczucia, dzięki temu zbudujecie silną więź, która przyniesie wiele radości.

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twój pupil jest wrażliwy na inne dźwięki? Koniecznie sprawdź nasz artykuł i przekonaj się „Czy zwierzęta słyszą muzykę? Jakie dźwięki słyszą pupile?”. Jeśli chcesz dowiedzieć się także czegoś interesującego na temat innych czworonożnych przyjaciół, przeczytaj artykuł o tym, „Dlaczego koty lubią spać w łóżku? Zaskakujące powody!”.

Odwiedź także nasz kanał na YouTube.