kobieta z kotem w łóżku

Dlaczego koty lubią spać w łóżku? Zaskakujące powody!

Koty uważane są za indywidualistów, w relacjach społecznych stosują się do wewnętrznych zasad, a ich zachowania skrywają wiele tajemnic. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego koty lubią spać w łóżku? Mają ku temu zaskakujące powody! Warto wiedzieć, dlaczego pupil zachowuje się w określony sposób, pomoże to we wzajemnej komunikacji i pogłębi relację mruczka z właścicielem. Koniecznie sprawdź, co twój kociak pragnie Ci przekazać, kiedy kładzie się w Twoim łóżku.

Gdzie śpią kociaki?

Jednym z ulubionych zajęć kotów  jest… spanie! Dziennie poświęcają na to od 12 do 16 godzin. Ich właściciele często nie mogą wyjść z podziwu w jak dziwnych pozycjach i miejscach potrafią drzemać mruczki: zwinięte w kłębek w szafie, na grzbiecie w pudełku po butach, rozłożone na parapecie, na boku w zlewie, ale najchętniej zasypiają blisko ludzi. W świecie zwierząt, jeśli koty sobie ufają to chętnie odpoczywają w tej samej przestrzeni. Gdy przyzwyczają się do swojego opiekuna to na świadectwo przyjaźni śpią na jego klatce piersiowej lub w okolicach głowy. Wiercisz się w nocy? Kociak chcąc uniknąć zakłóceń snu położy się w dole łóżka, w pobliżu Twoich nóg. Kiedy przyjrzysz się naturalnym kocim zwyczajom, potrzebom i instynktom, dostrzeżesz – dlaczego kociaki lubią spać w łóżku. 

Dlaczego kot zasypia w łóżku?

Oto 8 zaskakujących powodów, dlaczego koty lubią spać w łóżku:

Obserwacja otoczenia

Odpowiedź na pytanie jest prosta – kociaki uwielbiają obserwować otoczenie z góry i „pilnować” swojego rewiru. Bardzo często wspinają się na wysokie meble, drapaki i parapety, wskakują na łóżko – mają wtedy dobry punkt do nadzorowania sytuacji wokół. Gdy w pobliżu wydarzy się coś intrygującego czy niepokojącego to kot od razu to zauważy.

Poczucie bezpieczeństwa i oznaka zaufania

Instynkt kotów nakazuje im, aby stale były czujne oraz gotowe do ucieczki przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Przeważnie nawet w trakcie snu przyjmują pozycję, z której mogą się szybko zerwać i uciec. Jeśli pupil na miejsce drzemki wybierze Twoje łóżko, wyciąga się, wystawia brzuszek i mruczy to oznacza, że traktuje Cię jako część stada i zostawił swoje bezpieczeństwo w Twoich rękach. Ufa Ci, a więc może się rozluźnić, odpocząć i wejść w głęboki sen.

Znaczenie terytorium

Trzeba wiedzieć, że koty to zwierzęta terytorialne, bardzo wyczulone na zapachy. Na policzkach mają miejsca, które wydzielają feromony zapachowe, poprzez ocieranie, a potem spanie w danym miejscu roznoszą swój zapach. Jeżeli więc Twój kot ociera się o Ciebie, a następnie kładzie na łóżku to daje sygnał potencjalnym przeciwnikom – teren i człowiek są już zajęci.

Łóżko to znak rozpoznawczy kociego opiekuna

Jak już było wspomniane – w kocim świecie zapachy mają duże znaczenie. Gdzie mruczki znajdą najwięcej zapachu swojego właściciela? W łóżku! Dlatego zwierzaki, które są blisko związane z opiekunem – pod jego nieobecność – spędzają tam dużo czasu. Zwierzęta z lękami oraz takie, które dopiero poznają swojego Pana wolą najpierw wybadać teren – wskakują na łóżko, obwąchują, liżą i zbierają informacje w bezpieczny dla siebie sposób.

Utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała

Kociaki uwielbiają ciepło, a wygrzewanie się na słoneczku to jedno z ich ulubionych zajęć. Kolejnym powodem, dlaczego lubią spać w łóżku jest to, że jest tam ciepło. Mruczek kładzie się przy Tobie, aby korzystać z Twojego ciepła i utrzymać swój komfort termiczny.

Komfort i wygoda

Komfortowe miejsca do spania jest ważne nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt. Koty wybierają spanie na łóżku, bo jest im tam wygodnie. Duże i miękkie łóżko, ciepła kołdra – tego chcą kociaki.

Działanie terapeutyczne

Co ciekawe, koty są bardzo czułe na ludzkie zmiany zachowania oraz stanu zdrowia. Kładąc się w łóżku okazują troskę o swoich opiekunów – mruczą, aby pomóc niwelować stany depresyjne i lękowe. Obcowanie z kociakami normalizuje rytm serca i obniża ciśnienie, a ich ciepło koi obolałe stawy oraz poprawia samopoczucie. Jeżeli zmagasz się z nerwicą lub dręczą Cię migreny kot sprawdzi się doskonale w roli zwierzęcia terapeutycznego.

Oznaka kociej miłości 

Koty lubią spać obok właścicieli i relaksować się przy biciu ich serca. Jeżeli pupil wybiera na sen Twoje łóżko to oznacza, że Cię… kocha, czuje się przy Tobie bezpiecznie, darzy Cię zaufaniem, jesteś dla niego ważny. To jeden ze sposobów w jaki komunikuje Ci miłość.

Kot w łóżku – czy to bezpieczne?

Jeżeli godzisz się na obecność mruczka w swoim łóżku to koniecznie zadbaj o jego właściwą higienę. Kociaki z natury są czyściochami, jednak gdy śpicie razem to raz na jakiś czas – trzeba go wykąpać. Nie wolno zapominać o odrobaczaniu zwierzęcia i regularnych szczepieniach. Jeżeli te warunki zostaną spełnione to spanie obok kotka przyniesie same pozytywne skutki. A co zrobić jeżeli kot poluje i biega po pokoju w nocy? Zapewnij mu dużo zajęć w trakcie dnia, wtedy wieczorem nie będzie miał energii do rozrabiania, wspólnie prześpicie całą noc.

Kiedy nie należy pozwalać kotu na spanie w łóżku?

Jest kilka wyjątkowych sytuacji, kiedy nie należy brać kota do łóżka:

  • Kociak dopiero, co przybył do Twojego domu – nie znasz kota i nie masz pewności, co do jego stanu zdrowia. Daj czas na wzajemne poznanie, umów wizytę u weterynarza, dopiero po jakimś czasie pozwól mruczkowi na wylegiwanie się w Twoim łóżku.
  • Cierpisz na astmę lub jesteś alergikiem – w takiej sytuacji należy być ostrożnym.
  • Masz problem z bezsennością – kot może okazać się zbyt aktywny w nocy by z nim spać.
  • Kot nie ma ochoty, aby spać w łóżku – nie zmuszaj go! Wspólne spanie ma być przyjemne dla obu stron, jeżeli kot nie chce leżeć w łóżku – uszanuj to.
  • Ty nie chcesz, aby kotek spał w Twoim łóżku – masz do tego pełne prawo, wyznacz granice pomiędzy prywatnością Twoją i pupila.
  • „Uzależnienie” mruczka od opiekuna – kiedy kot nie potrafi odpocząć i usnąć, gdy nie ma Cię w pobliżu, jest nerwowy i wykazuje agresywne zachowania, gdy próbujesz przełożyć go z łóżka na legowisko. 

Twój komfort, a także komfort kota są ważne, dlatego w powyższych sytuacjach stwórz mruczkowi przyjemną przestrzeń i nakłaniaj do spania właśnie tam. Odpowiednie legowisko powinno znaleźć się na podwyższeniu, tak aby zwierzak mógł swobodnie obserwować otoczenie z góry – sprawdzi się hamak, rozeta na ścianę czy posłanie na parapecie. Kiedy będzie ciepłe i mięciutkie, kot będzie czuł się bezpiecznie. Warunki dostosowane do potrzeb malucha zapewnią mu należyty komfort i wygodę. Zachęcaj go do spania na własnym posłaniu, pokazuj, że to jego prywatne miejsce i to tam jest odpowiednia przestrzeń do spania.

Już wiesz, dlaczego koty lubią spać w łóżku, wymienione powody wskazują na zalety takiego rozwiązania. Obserwuj swojego kota, zobacz czy wspólne spanie w łóżku sprawia mu przyjemność – zdecyduj, czy takie rozwiązanie Wam odpowiada. Koty to inteligentne zwierzęta, które potrafią przywiązać się do człowieka, a odpowiednia interpretacja ich zachowania może pomóc w wychowaniu.

Czy Twój kociak często zostaje sam w domu? Jest wtedy niespokojny, miauczy i nie chce jeść? Sprawdzona muzyka sprawi, że uspokoi się i zaśnie pod Twoją nieobecność. A jeżeli chcesz lepiej poznać kocią naturę zajrzyj na naszego bloga – dowiesz się m.in. „Jak oduczyć kota gryzienia i drapania”.

Polecamy także zapoznać się z video oraz wpisem: „8 powodów dlaczego kot z Tobą śpi!🐈😴 Dlaczego koty lubią spać w łóżku?🛏 Czy Twój kot Cię kocha?!💗