koty się przytulają w domu

Jak przygotować kota na drugiego kota?

Jak przygotować kota na drugiego kota?

Zastanawiasz się czy mogą być dwa koty w domu czy jeden? Pomożemy Ci! Przede wszystkim, koty należą do zwierząt terytorialnych, które lubią żyć w pojedynkę. Kot myśli, że jest władcą całej posiadłości i żyje beztrosko z dnia na dzień. Wchodzisz do domu i jak co dzień kot na Ciebie czeka. Okazuje się, że ten powrót do domu jest inny i od tego momentu życie pupila może się zmienić. Kocia rutyna zostaje przerwana, ponieważ zwierzak nagle zauważa… NOWEGO KOCIEGO LOKATORA. Co czuje kot w takiej sytuacji? Szok i niedowierzanie! Nie wykluczone, że Twój dotychczasowy mruczek poczuje się zagrożony i może „pokazać pazurki”.

Postaraj się zrozumieć Twojego obecnego kota i pomóż mu przystosować się do nowej sytuacji. Do tej pory miał Ciebie na każde miauknięcie, a tu nagle inny podopieczny naruszy jego strefę komfortu. Skoro Ty, przyprowadzając pupila odczuwasz ogromny stres – to wyobraź sobie jakie emocje wzbudziła w Twoim obecnym pupilu inna kocia mordka. Mówi się, że „koty chodzą własnymi ścieżkami”. Jednak wiedz, że szybko znajdą wspólną ścieżkę jeżeli w odpowiednim czasie zadbasz o ich relację :). Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak wprowadzić drugiego kota do domu, aby Twój dotychczasowy pupil nie czuł się zagrożony obecnością nowego stworzenia. Zadbamy o to, aby stały pupil zawarł z nowicjuszem stabilną kocią więź :).

koty przytulają się

Jak zapoznać kota z kotem? Poznaj sprawdzone sposoby!

Twoje psychiczne nastawienie nie wystarczy, aby dwa obce sobie czworonogi zawarły natychmiastową przyjaźń. Proces wzajemnej tolerancji jest bardzo czasochłonny. Nie możesz od razu oczekiwać, że koty od pierwszego dnia będą wylizywać sobie nawzajem futerko. Przebieg zdarzeń musi być dokładnie przemyślany, a zapoznanie kotków musi nastąpić stopniowo.

Jeżeli już przyprowadziłeś drugiego zwierzaka do domu, a Twój kociak zauważył jego obecność to śmiało można stwierdzić, że już „pierwsze koty za płoty” :). Początkowy kontakt pupili jest bardzo ważny i może oddziaływać na ich dalszą więź. Co możesz zrobić, aby ich relacja ułożyła się poprawnie? Poznaj rekomendowany schemat działania!

Krok 1: Przygotowanie wyprawki dla nowego kota
Istotne jest, aby nowy kot w domu posiadał własną kuwetę, legowisko, zabawki i zestaw miseczek. Może masz wrażenie, że ten krok nie jest istotny i przeszła Ci przez głowę myśl – „na pewno jakoś się podzielą”. Otóż dla kotków może być to ogromny problem. Takie przedmioty dla tych zwierzaków to ich cały świat i nie możemy im tego zabierać na rzecz drugiego towarzysza. Jeżeli postanowimy się „podzielić” z dotychczasowym rezydentem, to pupil poczuje się zagrożony i może wbijać w nas spojrzenie pełne żalu, a nawet złośliwie się zachowywać. To podstawa, aby oswoić kota z drugim kotem!

Krok 2: Izolacja
Rozdzielenie nowych kocich kompanów to rozwiązanie polecane przez zwierzęcych behawiorystów. Dlaczego powinieneś umieścić nowego kota w innym pomieszczeniu? Jak zapewne wiesz koty są bardzo dumne i uwielbiają swoją codzienną, leniwą rutynę. Gdy coś lub ktoś śmie zakłócać ich spokój, to odczuwają natychmiastowy i przenikliwy stres. Izolując nowego mruczka możesz zadbać o zdrowie psychiczne dotychczasowego kota. Nowi przyjaciele będą mogli poznać się zapachem np. przez zamknięte drzwi. Koty mają niesamowity węch i na pewno wykorzystają go, aby móc wzajemnie się poznać. Najpierw Twój stały lokator musi oswoić się z nową sytuacją. Po tym czasie nowy kociak zacznie go intrygować.

W początkowej fazie zapoznania koty należy odizolować. Pamiętaj, że stałego kociego rezydenta nie powinieneś pozbawiać ulubionego miejsca! Jeżeli nie masz możliwości rozdzielenia podopiecznych do innych pokojów – to nic nie szkodzi! W takiej sytuacji umieść nowego lokatora w łazience lub kuchni :).

Krok 3: Mieszanie zapachów
Kicie mają dziesięciokrotnie więcej komórek węchowych niż my i porozumiewają się za pomocą zapachów. Jak możesz zmieszać zapachy zwierzaków? To proste! Wystarczy, że zbierzesz zapach od obydwu pupili np. za pomocą ręczników (można użyć też tej samej szczotki do czesania, czy zwyczajnie głaskać koty po sobie). Początkowo – czyste ręczniki powinniśmy ułożyć w miejscu relaksu kotów. Jeżeli kot położy się na materiale to zapach szybko przejdzie na przedmiot.

koty leży na kocu

Co dalej? Wymień ręczniki! Połóż ręczniki blisko ich ulubionego miejsca np. miseczek z jedzeniem. Jeżeli zastosujesz taki zabieg, koty mogą poczuć do siebie (koci)miętkę :), a ich zapach zacznie kojarzyć im się z czymś pozytywnym.

Jak już wiadomo, przez żołądek do serca – przysłowie to sprawdza się również u kotków. Jeżeli kot zareaguje spokojnie na zapach innego pupila, to staraj się go nagrodzić np. ulubioną przekąską.

Może się okazać, że reakcja kota na zapach nowego przybysza może być negatywna. Twój starszy domownik może np. zacząć syczeć. Co wtedy? Powinieneś odsunąć ręcznik od jedzenia na dalszą odległość, a następnie przybliżać materiał coraz bliżej miseczek każdego dnia.

Krok 4: Kontakt Wzrokowy
Nadszedł czas na kontakt wzrokowy, a ty nie wiesz gdzie i jak zapoznać kota z kotem? Na początku możesz jedynie otworzyć drzwi, a Twoje koty mogą wpatrywać się nawzajem w swoje kocie oczy. Zadbaj o miłą atmosferę. Pamiętaj, że to Ty grasz pierwsze skrzypce! Staraj się mówić kojącym głosem i nie denerwuj się. Jeżeli będziesz spokojny, to Twój dotychczasowy kot poczuje się pewniej. Jeżeli żaden z milusińskich nie przejawi nerwowych zachowań – można pozwolić im na pełne zapoznanie.

Krok 5: Pełne zapoznanie
Ostatnim krokiem schematu jest prawdziwe poznanie się – twarzą w twarz, a właściwie pyszczkiem w pyszczek :). Ten krok może wymagać pomocy drugiej osoby. Najpierw do pokoju powinien zostać przyprowadzony stały lokator. Zwab go np. ulubioną zabawką lub smakołykiem. Gdy uwaga starszego domownika zostanie odwrócona – możesz przyprowadzić nowego pupila. Każdy z kotów powinien zostać rozstawiony po osobnych kątach pokoju, aby każdy mógł poczuć się pewnie i bezpiecznie.

Pamiętaj, że wszystko powinno odbywać się małymi kroczkami (a właściwie łapkami), więc nie zostawiaj kotów sam na sam (przynajmniej na początku). To Ty jesteś dla pupili sterem i okrętem, więc musisz kontrolować sytuację.

koty obserwują się nawzajem

Jeśli koty zachowują się spokojnie, to po kilku minutach można znów wyprowadzić i przyprowadzić zwierzęta do pokoju. Takie stopniowe sesje dla nowych pupili są bardzo ważne i milusińscy będą w stanie szybko złapać wspólny język.

W sytuacji, gdy dojdzie do agresji – musisz natychmiast zareagować. Syczenie, długie wpatrywanie się i stroszenie futerka jest niepokojącym zachowaniem i należy wtedy natychmiast przerwać kocie spotkanie. W ostateczności do diety pupili zastosować tryptofan – „hormon szczęścia”.

Gdy koty przestaną na siebie reagować, można zakończyć izolację. Czas na wspólne leniwe i beztroskie życie :)! Pamiętaj, że okres akceptacji trwa standardowo około dwóch miesięcy, po tym czasie będziesz mógł śmiało zostawić dwa koty same w domu.

Nowy kot w domu! Jak dotychczasowy kot może czuć się w takiej sytuacji?

Mówi się, że kot zawsze spada na cztery łapy. Kierując się takim stwierdzeniem można bagatelizować niektóre kocie problemy. Jako odpowiedzialny właściciel powinieneś zastanowić się co czuje Twój dotychczasowy pupil. Nowy kot w domu to ogromny stres. Nie możesz pozwolić, aby Twój stały rezydent poczuł się zaniedbany, gdyż zaczniesz poświęcać więcej uwagi nowemu pupilowi. Postaraj się równo traktować zwierzęta. Gdy zamieciesz problem pod dywan, kot może poczuć się zazdrosny.

Oto przykład uczuć i zachowań jakie mogą pojawić u Twojego kota, gdy przestaniesz zwracać na niego uwagę:
– unikanie i chowanie się w ustronnych miejscach np. pod łóżkiem,
– „załatwianie potrzeby” poza kuwetą,
– zmniejszenie apetytu lub strajk głodowy,
– samookaleczanie np. wylizywanie futerka aż do krwi,
– stracenie ogromnej ilości sierści. 

smutny kot leży pod kanapą

Nie możesz oczekiwać, że Twój kot od razu przystosuje się do nowej sytuacji. Weź pod uwagę, że jeśli mruczek długo żył samotnie to będzie ciężej oswoić kota z drugim kotem. Okaż wyrozumiałość. Owszem, im starszy zwierzak tym trudniej zmienić jego nawyki, ale posiadanie nowego przyjaciela będzie zawsze korzyścią dla czworonoga. Przemyśl wszystkie argumenty „za” i „przeciw” na temat adopcji. Nie rezygnuj jednak z drugiego przyjaciela tylko dlatego, że kot jest już w sile wieku.

Dlaczego warto wprowadzić drugiego kota do domu? Towarzystwo innego kota może pozytywnie wpłynąć na Twojego dotychczasowego pupila! Dlaczego? Otóż inny kociak może pomóc obecnemu:
– ze zmniejszeniem nudy,
– z nabraniem naturalnych zachowań,
– ze zwiększeniem energiczności,
– z dostarczeniem ogólnej rozrywki.  

Co my jako właściciele powinniśmy zrobić dla naszego stałego kota?

Zapewne znasz charakterek Twojego kociaka na wylot :). Dlatego też decydując się na adopcję, powinieneś dobrać kota o podobnym temperamencie. Nie możesz „kupować kota w worku” :)! W przypadku, gdy pomieszasz charaktery pupili sytuacja może okazać się nieciekawa. Jeżeli połączysz spokojnego kota z energicznym osobnikiem – jeden z nich może czuć się mocno przytłoczony, a nawet prześladowany.

Pamiętaj także, że dojrzałym kotom łatwiej przychodzi akceptacja młodszych kolegów :).

Stosując się do powyższych zaleceń możesz wziąć także kilka dni urlopu. Konieczne jest spędzane regularnie czasu z dotychczasowym pupilem. Kociak nie będzie czuł się zazdrosny, ponieważ będzie wiedział, że nadal darzysz go troską i miłością :).  

człowiek dba o kota

Dalsze kocie relacje

Niewykluczone, że kotki mogą nigdy się nie polubić. Skoro my jako ludzie nie jesteśmy w stanie polubić wszystkich osób jakie przyszło nam poznać – to musimy wiedzieć, że zwierzaki też mają do tego prawo. Pupile najzwyczajniej w świecie mogą nie przypaść sobie do gustu i to będzie zupełnie naturalne. Może się okazać, że koty będą się jedynie tolerować, ale to też jest w porządku. Jednak nigdy się nie poddawaj!

Staraj się wdrożyć w życie 5 proponowanych przez nas kroków, a na pewno uda Ci się uniknąć niepotrzebnego stresu. Wszystko musi odbywać się stopniowo. To bardzo ważne :)! Jako właściciel powinieneś wykazać się wyrozumiałą postawą i dać kotkom czas, by Twój plan „kocia integracja” miał szansę wypalić! Po wykonaniu wszystkich kroków pozostaje Ci czekać na dzień kiedy pupile zaczną wzajemnie czyścić sobie futerka :). Mamy nadzieje, że nie masz już żadnych wątpliwości i wiesz jak przygotować kota na drugiego kota 🙂 Powodzenia!

Zapoznaj się z naszym poprzednim artykułem „Jak przygotować psa na sylwestra? 5 porad jak spędzić spokojnego sylwestra z pupilem„.
Odwiedź nasz kanał na Youtube.