jak oduczyć kota drapania

Jak oduczyć kota gryzienia i drapania?

Podczas pieszczot twój kot delikatnie cię podgryza? Zdarza się, że mruczek drapie ręce właściciela podczas zabawy czy głaskania. Problematyczne może być także gryzienie kabli i innych przedmiotów w domu. Nawet jeżeli te zachowania nie są nagminne to warto reagować od razu, aby nie zamieniły się w nawyk. Istnieje wiele powodów, dlaczego koty zachowują się agresywnie, drapią i gryzą zarówno ludzi, jak i przedmioty – znając przyczynę można szybko reagować i zmienić zachowania pupila. Zacznij od poznania natury zwierzaka, wytrwale go obserwuj i wprowadź odpowiednie metody, a osiągniesz sukces. W artykule podpowiadamy, jak oduczyć kota gryzienia i drapania.

Kocia natura

Kot jest drapieżnikiem, a zwierzęce atrybuty jak pazury i zęby są dla niego bardzo ważne, dzięki nim może polować, wspinać się czy uciekać przed niebezpieczeństwem. Nawet jeżeli kociak jest zwierzakiem domowym to pazurki są mu niezbędne – do chodzenia i wspina. Należy pamiętać, że zwierzęta mają swój indywidualny charakter, który chcą zaznaczyć i są ciekawe otaczającego je świata. Kiedy chcą pokazać swoją niezależność, rozładować negatywne emocje lub nie chcą być głaskane i brane na ręce wtedy mogą atakować. Szanujmy zwierzęcy instynkt kociaka, wychowując go nie zapominajmy o nauce dobrego zachowania.

Kot gryzie kable i inne przedmioty w domu

Jaka jest przyczyna takiego zachowania? Powodów może być wiele – ciekawość, nuda, brak nowych zabaw i wyzwań, nadmiar czasu spędzanego pod nieobecność właściciela, stres, samotność lub chęć zwrócenia na siebie uwagi. Czasem długi kabel może kojarzyć się pupilowi z ogonem i chce… polować! Jeżeli kociak próbuje zjadać niejadalne przedmioty – może mieć zaburzenia łaknienia. Kiedy poznasz przyczynę, warto pracować nad jej wyeliminowaniem, a problem zniknie. Jak zniechęcić kociaka do gryzienia i drapania przedmiotów w domu? Wybierz mu atrakcyjną zabawkę, wybaw się z nim przed wyjściem z mieszkania (zmęczony zabawą pójdzie spać), pomyśl o adopcji kompana do zabaw, używaj komendy „zostaw”. Warto zabezpieczyć kable w domu tak, aby nie wyrządziły zwierzakowi krzywdy, a jeżeli zauważysz, że kot gryzie przedmiot – delikatnie go odsuń, zabierz do innego pokoju, aby uspokoił się i zapomniał o wcześniejszej „zabawie”. Kociak drapie, ponieważ usuwa w ten sposób martwą część pazurów i znaczy teren. Aby nie zrobił nikomu krzywdy pazurkami, warto je delikatnie podcinać. Zwierzak musi czuć się zauważony, kochany i ważny, jest to pełnoprawny członek twojej rodziny.

Kot gryzie i drapie właściciela – dlaczego? Najczęstsze przyczyny

Wszystko ma swoje uzasadnienie, skłonności do agresji u kota również, oto najczęstsze z nich:

Nieprawidłowa socjalizacja

Najczęściej dotyczy to kotów zbyt wcześnie odebranych od matki i rodzeństwa – takich, które nie są wystarczająco dojrzałe, by trafić do nowych opiekunów. Okres spędzony z matką w pierwszych tygodniach życia ma kluczowe znaczenie dla rozwoju kociaka, obcując w grupie uczy się wielu zasad, np. jak nie wyrządzić sobie krzywdy podczas zabawy. Lęk separacyjny, brak troski, strach przed nowym – wszystko to może skutkować u małego kociaka gryzieniem. Zdarza się, że matka ginie lub odrzuca młode, wtedy warto skonsultować się z weterynarzem i podchodzić do pupila delikatnie.

Niechęć kociaków

Często kociaki gryzą, ponieważ nie lubią bliskości z człowiekiem, nie chcą być głaskane i brane na ręce. Może to być skutkiem niewłaściwej socjalizacji w młodości i nieprawidłowym kontaktem z ludźmi.

Samoobrona

Kiedy zwierzak czuje się zagrożony – wyładowuje agresję na pierwszej napotkanej osobie lub obiekcie, jest to agresja przeniesiona. Kiedy odczuwa strach lub jeżeli niechcący sprawiłeś mu ból, będzie gryzł, aby się obronić. Atak w samoobronie może być też związany ze złymi doświadczeniami z przeszłości.

Frustracja

Zwierzak może przejawiać zachowania agresywne, gdy jego potrzeby nie są zaspokajane lub, kiedy jest zdenerwowany i sfrustrowany.

Nadpobudliwość

Charakter kotów i ich osobowość mogą mieć wpływ na przejawianie nadmiernego podgryzania i drapania. Często także błędy wychowawcze sprawiają, że koty silnie reagują na bodźce, przez co jego zachowania są nieakceptowane.

Nieprawidłowa zabawa

Kiedy podczas zabawy prowokujesz kociaka, nie dziw się, że użyje on pazurów czy zębów – bardzo wczuwa się w swoją rolę. Przy małym kociaku takie zachowania są zabawne i nieszkodliwe, ale pamiętaj, że dorosłemu kotu ciężko będzie się ich oduczyć, a wtedy zabawa nie będzie przyjemna.

Ciekawość

Szczególnie młode kociaki mają chęć próbowania wszystkiego, co jest w ich zasięgu, a poznając nowe i nieznane zaspokajają swoją ciekawość.

Przejaw sympatii

Niektóre zachowania kota mogą wydawać się agresywne, a w rzeczywistości są przejawem sympatii. Jeżeli kociak gryzie delikatnie, nie zadając bólu – traktuje to jako przyjacielskie szczypanie. Kiedy głaszczesz swojego kota, a ten chwyta zębami twoją rękę, brodę, szyję lub uszy w ten sposób wyraża przyjazne zamiary. W świecie kotów tak witają się zaprzyjaźnione osobniki. 

Kwestie zdrowotne

Ulubieniec może zachowywać się agresywnie z powodu problemów zdrowotnych. Wiele schorzeń zmienia zachowanie u kotów, niektóre powodują ból, przez co kot jest rozdrażniony i reaguje agresją. Mruczek może mieć problemy z uzębieniem i gryząc chce uśmierzyć ból.

Wymienione przyczyny nie są jedyne, mogą występować inne, rzadsze, trudniejsze do wykrycia. Jeżeli masz problem z identyfikacją zasięgnij porady behawiorysty – on najlepiej rozumie kocie zachowania.

Jak zapobiegać drapaniu i gryzieniu?

Źródła takiego zachowania są różne, a więc nie ma jednej reguły, która pomoże walczyć ci z uciążliwym zachowaniem kociaka. Kieruj się poniższymi zasadami:

Obserwuj kociaka

Zwróć uwagę na zachowania kotka, czy gryzie, kiedy dotykasz go w konkretne miejsce? Może ma za dużo energii albo złe wspomnienia związane z konkretnym zapachem? Obserwacja pomoże ci poznać dokładną przyczynę. Pamiętaj, że zanim kociak zaatakuje daje sygnały ostrzegawcze – podnosi uszy, prycha, marszczy nos i uderza ogonem.

Przerwij zabawę i nie prowokuj

Należy przerwać zabawę jak tylko zwierzak zaczyna zachowywać się agresywnie. Dopóki się nie uspokoi ignoruj go, kot zauważy, że nie akceptujesz takiej zabawy i zaprzestanie jej. Nie prowokuj kociaka, nie dawaj mu do zabawy własnej ręki i nóg. Sygnał dźwiękowy – syknięcie lub pisk pomoże przerwać agresywne zachowanie, w ten sposób kocica przywraca do porządku swoje dzieci.

Bądź konsekwentny i wydawaj jasne komunikaty

Wysyłaj jasne komunikaty, jakie zachowania kociaka są tolerowane, a jakie nie. Niech zwierzę wie czego wymagasz – bądź konsekwentny, bo gdy jednego dnia dajesz mu rękę do zabaw, a następnego krzyczysz, kiedy zaczyna ją podgryzać – jest zagubiony.

Nagradzaj dobre zachowanie

Gdy pupil jest grzeczny, stosuje się do zasad i przerywa agresywne zachowanie po komendzie – nagradzaj go: smakołykiem, pochwałą, pieszczotami, okaż mu zainteresowanie. 

Szanuj zwierzęcy instynkt

Pozwól wyszaleć się zwierzakowi, koty niewychodzące mogą mieć za mało bodźców i szukać dodatkowych rozrywek. Zapewnij mu zabawki, pozwól się wybiegać, śledzić i polować. Kup drapak, na którym będzie mógł bezkarnie ścierać pazury.

Nie karz!

Stosowanie kar fizycznych jest zabronione! Takie działanie sprawi, że kot straci zaufanie i stanie się agresywny. Wychowując kociaka stosuj jedynie pozytywne bodźce.

Znasz przyczynę – reaguj!

  • Kot nie lubi pieszczot – nie zmieniaj go, nie zmuszaj do przytulania na siłę, zaakceptuj zwierzaka takim jaki jest. Docenisz, kiedy sam z siebie pozwali ci na pieszczoty.
  • Kociak się boi – mów do niego spokojnym i łagodnym głosem, zwróć się o pomoc do behawiorysty. 
  • Jest zdenerwowany lub sfrustrowany – zlikwiduj przyczynę stresu i frustracji, jeżeli jest to niemożliwe próbuj przewartościować źródło takiego bodźca. Skieruj uwagę kociaka na inny obiekt, urozmaicaj jego dzień.
  • Nadpobudliwość – źródło przyczyny tkwi w psychice zwierzaka, dlatego jest trudne do wyeliminowania, wtedy zastosuj terapię behawioralną. Pamiętaj, aby nie podawać kociakowi żadnych leków na uspokojenie bez konsultacji z lekarzem.
  • Problemy zdrowotne – nie stawiaj diagnozy w pojedynkę, jeżeli przypuszczasz, że źródłem agresji kociaka jest ból lub choroba to jak najszybciej udaj się do weterynarza.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie  „Jak oduczyć kota gryzienia i drapania?”, wszystko zależy od tego, jakie są przyczyny takiego zachowania. Kluczem do sukcesu będzie poznanie psychiki i natury zwierzaka, obserwacja czynników zewnętrznych, cierpliwość, czas i konsekwencja.

Dowiedz się także jak przygotować kota na drugiego kota oraz zobacz naszą grę dla kotów z łapaniem rybki :).