Zastanawiasz się jak słyszą zwierzęta? Czy psy i koty lubią słuchać muzyki? Czy zwierzęta rozróżniają dźwięki? Jaka muzyka jest dla pupili przyjemna, a jaka nie? A może istnieje specjalna muzyka dla zwierząt? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule.
Jak słyszą zwierzęta?
Zmysły zwierząt zdecydowanie różnią się od zmysłów ludzi. Nasi domowi pupile mają bardzo wyostrzony zmysł słuchu i słyszą więcej oraz głośniej niż ludzie. Zwierzęta są więc bardzo wrażliwe na dźwięki. Powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę, kiedy mamy je pod opieką. Szczególną wrażliwość pupili na dźwięki możemy zauważyć, kiedy za oknem szaleje burza lub wybuchają fajerwerki – psy boją się tych dźwięków, bo słyszą je bardzo intensywnie. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę również na to, jaką muzykę włączamy w towarzystwie zwierząt, ponieważ możemy nieświadomie zrobić im krzywdę. Domowe pupile są wrażliwe na różne rodzaje muzyki. Jakiej muzyki nie lubią psy i koty, a jaka sprawia im przyjemność?
Czy zwierzęta słyszą muzykę?
Pupile bardzo dobrze słyszą muzykę, a nawet mają swoje ulubione gatunki! Zwierzęta domowe, żyjąc przy człowieku, są przyzwyczajone do dźwięków, które na co dzień towarzyszą ludziom. Pupile również przyzwyczajają się do danego typu muzyki, kiedy słuchają jej od małego lub słucha jej właściciel. Są jednak takie rodzaje muzyki, które są szczególnie polecane dla zwierząt.
Jaką muzykę lubią zwierzęta?
Większość zwierząt domowych przepada za muzyką klasyczną. Spokojne dźwięki, w przeciwieństwie do głośnych i “ciężkich” brzmień, bardzo dobrze działają na pupile. Wśród ulubionych wykonawców psów i kotów wymienia się często Haendla, Bacha, Schumanna czy Beethovena. Muzyka z gatunków rock i metal nie jest polecana dla zwierząt, ponieważ działa na nie pobudzająco i sprawia, że pupile stają się niespokojne.
Jak muzyka wpływa na zwierzęta?
Muzyka nie tylko dostarcza rozrywki, ale również potrafi wpłynąć na emocje, a także wspomagać rozwój. Bardzo podobnie jest w przypadku pupili – wpływ muzyki na zwierzęta jest bardzo duży. Delikatna muzyka klasyczna działa na nie bardzo relaksująco. Psy i koty, które słuchają spokojnych dźwięków, dużo szybciej potrafią się uspokoić. Muzyka również pomaga pupilom zasnąć, kiedy cierpią na bezsenność. Wykazano także w badaniach, że muzyka klasyczna może pomagać w leczeniu i rekonwalescencji pupili, które przeszły operację lub doznały urazu. Muzykoterapia dla zwierząt wspomaga także terapię dla psów, które mają problemy behawioralne. Specjaliści polecają, by włączać pupilom spokojne rytmy, ale także muzykę natury, dzięki którym zachowanie psa ulegnie szybkiej poprawie.
Muzyka ma również zbawienne działanie w przypadku zestresowanego pupila – potrafi ukoić stres i strach zwierzaka na przykład podczas jazdy samochodem. Pies poczuje się niezwykle zrelaksowany i odprężony, kiedy włączy się mu uspokajającą muzykę podczas podróży samochodem. Relaksacyjną muzyką dla zwierząt można również zagłuszyć dźwięki, których pupile się boją – strzały fajerwerków czy grzmoty podczas burzy. Przyjemne melodie pomagają także zwierzętom pokonać lęk separacyjny.
Muzyka dla zwierząt
Kiedy opiekujemy się zwierzakiem, musimy zdawać sobie sprawę, co wpływa na niego korzystnie, a co wręcz przeciwnie. Okazuje się, że głośne i mocne dźwięki nie są dla pupili najlepsze, bo ich słuch jest bardzo wrażliwy. Warto natomiast włączać spokojną, łagodną muzykę dla psów i kotów, która dobrze na nie wpływa i rozluźnia je oraz relaksuje. Włącz swojemu pupilowi naszą muzykę i zobacz, jaki ma gust muzyczny! Czy jego ulubionym kompozytorem zostanie Chopin czy może Bach… 🙂