pies na spacerze

Śmierdzący problem… Dlaczego psy jedzą kupy?

Zjadanie odchodów przez psy wydaje się ludziom obrzydliwe, jednak w świecie zwierząt jest to zachowanie powszechne i statystycznie już co piąty opiekun przyłapał swojego pupila na zjadaniu kału. Dlaczego psy jedzą kupy i czy można temu zaradzić? Jeżeli „śmierdzący problem” dotyczy twojego czworonożnego przyjaciela, koniecznie przeczytaj artykuł do końca. Wyjaśnimy przyczyny i konsekwencje takiego zachowania oraz podpowiemy, jak temu zaradzić.

Co to jest koprofagia?

Koprofagia (z języka greckiego kópros – „gnój”, phagein – „jeść”) to zjawisko odżywiania się odchodami. W naturze nie jest ono niczym nadzwyczajnym, a w przypadku niektórych gatunków (głównie wśród owadów, zajęczaków i gryzoni) jest uznawane jako naturalne zachowanie. Kał jest źródłem łatwo przyswajalnych substancji odżywczych, witamin produkowanych przez mikroflorę jelitową oraz enzymów wspomagających trawienie. U psów zjadanie kup może być uwarunkowane ewolucją oraz mieć podłoże fizjologiczne, w większości przypadków nawyk jest poważnym problemem, którego nie wolno bagatelizować.

Dowiedz się, dlaczego psy jedzą odchody!

Ustalenie odpowiedzi na pytanie „Dlaczego mój psiak je kupy?” nie będzie łatwe. Powodów może być wiele – pies może chcieć urozmaicić swoją dietę, szukać atencji swojego właściciela lub może to wynikać z jego preferencji kulinarnych. Poznanie przyczyny jest konieczne, aby wdrożyć właściwe postępowanie w walce z problemem koprofagii.

Najczęstsze powody psiej koprofagii to:

Problemy zdrowotne

Do czynników medycznych zjadania kup mogą należeć m.in.:

  • Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki, czyli choroba, w której trzustka nie produkuje wystarczającej ilości enzymów i czynników przeciwbakteryjnych. W tym stanie pies jest nieustannie głodny, nie trawi i nie wchłania substancji odżywczych, dlatego instynktownie próbuje uzupełnić niedobory spożywając kał.
  • Zaburzenia mikroflory jelitowej, które mogą powodować problemy trawienne oraz niedobory przeróżnych substancji, normalnie wytwarzanych przez zdrowe bakterie w jelitach. Jeżeli twój piesek przyjmował w ostatnim czasie antybiotyki to najprawdopodobniej jego mikroflora wymaga odbudowy. Psiak czuje, że dzieje się coś niedobrego, a zjadając kał próbuje uzupełnić niedobory.

Przyczyn zdrowotnych może być dużo więcej, zwyczajowo towarzyszą im inne objawy, takie jak: wychudzenie, osłabienie, zwiększony apetyt, nawracające biegunki czy wypadająca sierść. Jeśli podejrzewasz, że twój czworonożny przyjaciel je kupy z powodu choroby koniecznie udaj się z nim do weterynarza. Lekarz wykonana niezbędne badania kliniczne, które pomogą wykryć, co dolega psu.

Szczenięca ciekawość

Młode psiaki odkrywając świat biorą w pysk wszystko, co napotkają na drodze, wynika to z ich ciekawości. Szczeniak może także naśladować matkę, która zjadając odchody swojego potomstwa oczyszcza legowisko, małe jedząc kał matek wzbogacają florę jelitową. Jeżeli twój szczeniak zjada kupy – odciągnij jego uwagę i naucz komendy „zostaw” – powstrzyma go to od wkładania do pyska różnych przedmiotów.

Monotonna i uboga dieta

Przyczyną niedoborów pokarmowych może być podawanie psu karmy ubogiej w białka, tłuszcze, witaminy czy błonnik. Przy długotrwałym braku substancji odżywczych dochodzi do niedożywienia organizmu, przez co psiak może zacząć zjadać odchody. W takim przypadku należy zadbać o jego zdrowe odżywianie, zapewnić wysokiej jakości karmę, a odpowiednio zbilansowaną dietę warto skonsultować z lekarzem weterynarii.

Niedożywienie

Problem ze zjadaniem kup występuje także u niedożywionych czworonogów – przygarnięci i adoptowani przyjaciele mogą mieć skłonności do koprofagii, z powodu głodu, który odczuwali w przeszłości. Psiaki należy przebadać i zapewnić im odpowiednią ilość składników pokarmowych (porcje karmy muszą pokrywać dzienne zapotrzebowanie kaloryczne), to wszystko pomoże im w rekonwalescencji.

„Atrakcyjny” zapach kału i preferencje smakowe pupila

Dla naszych czworonogów zapach kału może okazać się… atrakcyjny. Wiele karm jest produkowanych z dodatkiem środków aromatyzujących smak. Zjedzony, a następnie wydalony pokarm cały czas wydziela intensywny zapach. Psiaki instynktownie mogą traktować odchody jako wyjątkowy przysmak. Jeśli twój pies lubi silnie aromatyzowane zapachy, w urozmaiceniu jego diety powinny pomóc suszone żwacze wołowe i naturalne gryzaki.

Nieprawidłowa nauka czystości

Psiak, który był karany za załatwienie się w domu – zacznie zjadać swoje odchody. Wszystko po to, aby uniknąć kary w przyszłości. Nauka czystości powinna polegać na częstych spacerach i nagradzaniu za zrobienie kupy w odpowiednim miejscu. W mieszkaniu można użyć neutralizatora, który usunie zapach nieczystości, a pies nie będzie kojarzył domu z toaletą.

Problemy behawioralne

Koprofagia może mieć również podłoże behawioralne, a tendencja do zjadania odchodów pojawi się u psa wraz ze stanami lękowymi, zachowaniem kompulsywnym czy demencją starczą. Niektóre zwierzaki w jedzeniu kału upatrują nadzieję na zwrócenie uwagi właściciela. Te, które często zostają same, nie mając ciekawego zajęcia i przebywając w monotonnym środowisku traktują jedzenie odchodów jako atrakcje.

Jakie zagrożenia niesie koprofagia?

Kiedy zaobserwujesz, że twój pupil zjada własną lub czyjąś kupę, to wiedz, że może to przynieść nieprzyjemne konsekwencje. Wyobraź sobie sytuację, że zjedzone zostały odchody zwierzęcia, które przyjmuje leki, wtedy potencjalnie zjedzone substancje mogą zaszkodzić twojemu pupilowi. Może to doprowadzić do problemów zdrowotnych, infekcji pasożytniczych, złego samopoczucia, zarobaczenia, zaburzeń łaknienia, transmisji toksyn i zatruć pokarmowych. Pamiętaj, że część pasożytów zwierzęcych może być niebezpieczna także dla ludzi.

Jak oduczyć psa jedzenia kup?

Zjadając odchody najpewniej pies próbuje radzić sobie z jakimś problemem. Bez względu na przyczynę takiego zachowania – działaj! Przede wszystkim zacznij od sprzątania kup swojego pupila od razu po jego wypróżnieniu. Podczas spaceru nie spuszczaj go z oczu i trzymaj na smyczy w miejscach, gdzie mogą znajdować się odchody innych zwierząt. Wypracuj „przywołanie” – pomocne, gdy psiak będzie chciał odejść w celu poszukiwania kału oraz naucz go komendy „zostaw”. Chwal i nagradzaj za poprawne zachowanie, ale nigdy nie każ krzykiem i przemocą! Jeżeli przypuszczasz, że przyczyną koprofagii są zaburzenia behawioralne – wybierz się na wizytę do behawiorysty, który doradzi jak pracować z psiakiem. Jeśli twój podopieczny zjada kocie odchody z kuwety, postaw ją w miejscu dla niego niedostępnym. Natomiast, gdy zjada kupy z powodu problemów zdrowotnych – koniecznie zwrócić się do lekarza weterynarii. Aby zapobiec jedzeniu kału, wprowadź suplementację oraz dodawaj do posiłków: suszonego ananasa, banany czy żwacze wołowe.

Wyeliminuj problem! Checklista dla właścicieli

Ważne, aby nie bagatelizować problemu, dlatego zastanów się:

  • Czy zażywał antybiotyk, który mógł zniszczyć florę bakteryjną jelit?
  • Jak często je kupy? Czy jest to u niego stały nawyk, a może naśladuje inne psy w swoim otoczeniu?
  • Jakie odchody zjada mój pies?
  • Czy karmię mojego psiaka wartościowym pożywieniem?
  • Ile uwagi poświęcam swojemu pupilowi?
  • Czy możliwy jest niedobór jakiś substancji odżywczych?
  • Czy otrzymuje odpowiednie porcje pokarmu?

Musisz podjąć odpowiednie kroki, aby twój czworonożny kumpel zaprzestał zjadania kup. Pamiętaj, że podłoże tego śmierdzącego problemu jest uwarunkowane różnymi czynnikami. Ustal przyczyny i zastosuj odpowiednie metody do wyeliminowania niepożądanego zachowania. Wprowadź odpowiednie leczenie, terapię, uzupełnij niedobory żywieniowe. Twoje działania nie zawsze przyniosą natychmiastowy efekt, ale postaraj się ze względu na niebezpieczeństwa zagrażające zdrowiu twojego pupila.

Jeżeli zależy ci, aby poznać swojego psiaka, zobaczyć co czuje i jak odbiera świat – zachęcamy  do przeczytania artykułu na naszym blogu: „Czy zwierzęta słyszą muzykę? Jakie dźwięki słyszą pupile?”.

Odwiedź także nasz kanał na YouTube :).