pies ubrany w czapkę świętuje nowy rok

Jak przygotować psa na sylwestra? 5 porad jak spędzić spokojnego sylwestra z pupilem

Artykuł jest dostępny również w formie filmu.

Sylwestrowa noc to niezwykle trudny czas dla naszych ukochanych pupili. Głośne wystrzały fajerwerków są bardzo nieprzyjemne dla zwierząt, szczególnie dla psów. Petardy i fajerwerki, tak chętnie wystrzeliwane w okresie świątecznym i noworocznym, mogą przynieść pieskom wiele nieprzyjemności. By choć trochę zminimalizować przykre doświadczenia, warto wcześniej zacząć przygotowanie psa do sylwestra

Sylwester z psem – jak się przygotować?

Pies boi się w sylwestra, bo głośne i niespodziewane dźwięki są dla niego bardzo nieprzyjemne. Najczęściej objawia się to trzęsieniem się, dyszeniem, skomleniem i wyciem pieska. Co zrobić, żeby pies nie bał się w sylwestra? Jak przygotować pieska na sylwestrową noc? Polecamy najlepsze, sprawdzone sposoby na to, by dobrze spędzić sylwester z psem

Oswajanie psa z odgłosami fajerwerków

Głośne i niespodziewane odgłosy najbardziej dokuczają pupilom w sylwestrową noc. Popularnym, bardzo skutecznym sposobem na to, by psy mniej się ich bały, jest odwrażliwienie, czyli stopniowe przyzwyczajanie psów do odgłosów fajerwerków. Pomogą w tym nagrania fajerwerków, które można znaleźć na naszym kanale. Należy włączać je psu już kilka tygodni przed sylwestrem, stopniowo zwiększając głośność, która powinna być dostosowana do stanu oswojenia czworonoga. Zbyt szybkie włączenie bardzo głośnego huku może przestraszyć pupila! Nie należy się zatem spieszyć, taka dźwiękoterapia dla psów przed sylwestrem powinna trwać około miesiąca.

Bezpieczne miejsce 

Stworzenie bezpiecznego miejsca dla psa może pomóc w zminimalizowaniu strachu pupila. Kiedy czworonogi ogarnia lęk, najczęściej szukają ciasnej kryjówki. Możemy więc wcześniej przygotować zaciszny kąt, w którym pupil będzie czuł się komfortowo i zdąży je polubić. Dobrze sprawdzi się wygodny koc, stare ubranie opiekuna (znany zapach uspokoi pieska), gryzaki i zabawki. Kryjówkę dla psa można zorganizować pod biurkiem czy pod łóżkiem, lub w ciasnym pomieszczeniu bez okien, takim jak łazienka. 

Odwracanie uwagi 

By skutecznie zmniejszyć stres psa podczas sylwestrowych hałasów, należy go czymś zająć. Dobrze sprawdzą się ulubione zabawki i gryzaki, a także smakołyki, które pozwolą pupilowi zapomnieć o strachu. Żucie i gryzienie jest bardzo uspokajające, a także pozwala pieskowi się wyciszyć. Skuteczne jest również włączenie relaksującej muzyki dla psa, która nieco zagłuszy odgłosy fajerwerków, a także pozwoli psu odpocząć po nadmiarze emocji i spokojnie zasnąć. 

Farmakologia

Wiedząc, że pies wyjątkowo źle znosi sylwestrową noc, można zasięgnąć pomocy u weterynarza. Lekarz pomoże dobrać odpowiednie środki uspokajające dla psów, które pomogą pupilowi wyciszyć się i uspokoić. Należy jednak pamiętać, że takie tabletki pies musi przyjmować przez co najmniej kilka dni przed sylwestrem. Dlatego im szybciej zaczniemy stosować leki uspokajające u psa, tym lepsze będą efekty. 

Masaż relaksacyjny i uciskanie

Stres spina ciało, dlatego również w przypadku psów dobrą metodą na rozluźnienie i uspokojenie jest masaż relaksacyjny. Wystarczy powoli i spokojnie, posuwistymi ruchami głaskać psa, szczególnie po bokach jego ciała. Coraz częściej stosowanym sposobem na zminimalizowanie stresu u piesków jest również stosowanie kamizelki uciskowej. Poddawanie ciała pupila działaniu stałego nacisku ma wiele korzyści. Kamizelka uciskowa działa na psa rozluźniająco, bo zastępuje mu dotyk opiekuna, dzięki czemu pupil może poczuć się bezpiecznie i komfortowo.  

Odpowiednie zabezpieczenie

Psy wobec zagrożenia mogą zachowywać się w niekontrolowany sposób. Nigdy nie wiemy, jak zareaguje pupil, gdy bardzo się przestraszy. Jedną z najczęściej zdarzających się sytuacji podczas sylwestra jest ucieczka psa. W popłochu, spanikowany pies może nawet wpaść pod samochód. Dlatego ważnym elementem przygotowania psa do sylwestra jest zaopatrzenie go w czytelną adresówkę. Ułatwi ona skontaktowanie się z opiekunem w razie takiej potrzeby. Należy również zadbać o to, był psiak by zaczipowany

Pamiętajmy, że bardzo ważne jest również zachowanie opiekuna. By sylwester z psem przebiegał jak najlepiej, sami musimy wykazać się dużym spokojem. Powinniśmy zachowywać się normalnie i nie dokładać pupilowi stresu. Nasza obecność przy psie jest bardzo ważna, a okazane wsparcie poprzez głaskanie i spokojne mówienie do pieska, może okazać się wybawieniem w trudną dla niego noc. 

Na naszym kanale na YouTube znajdziesz zarówno dźwięki fajerwerków do przyzwyczajania psa, jak również muzykę wyciszającą dla zwierząt. Zapraszamy również do przeczytania artykułu o tym, jakie dźwięki słyszą psy.