pies i kot wtuleni w siebie, leżą na trawie

“Żyć jak pies z kotem”, czyli jak pogodzić psa i kota w jednym domu

W społeczeństwie pokutuje przekonanie, że pies i kot to odwieczni wrogowie. Czy pies i kot mogą żyć w zgodzie w jednym domu? Więcej – mogą się nawet zaprzyjaźnić! Czasem dzieje się to naturalnie, a czasem pupile potrzebują w tej kwestii pomocy opiekunów. Poznaj kilka zasad, które należy zastosować, by pies i kot “dogadywały się”, mieszkając w jednym domu. 

Pies i kot w jednym domu

Wspólne egzystowanie psa i kota w domu jest możliwe. Właściwie bardzo często możemy spotkać się z właścicielami zwierząt, w domu których żyją różne gatunki, w tym także właśnie ta nietypowa para: pies i kot. Nietypowa, bo są to różne zwierzęta, o różnym usposobieniu i stylu życia. Dlaczego psy i koty się nie lubią? Właśnie dlatego, że są to skrajne różne gatunki zwierząt. Okazuje się jednak, że psy i koty nie tylko mogą się tolerować, ale również wspólnie się bawić, jeść a nawet spać. Jednak nie jest tak zawsze i nie każdy pies czy kot kiedykolwiek da się w ogóle przekonać do współlokatora. Dlatego nie warto zmuszać pupili do miłości. Może to przynieść odwrotny efekt, niż planowaliśmy! Lepiej jest dać im czas na spokojne i łagodne poznanie się na własnych warunkach. Mamy dla Was kilka rad na to, jak przyzwyczaić psa do kota i odwrotnie.

Jak zapoznać kota i psa?

  • Przede wszystkim nic na siłę. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że może zdarzyć się tak, że zwierzęta się nie zaakceptują. To one tak naprawdę zdecydują o wspólnej relacji. Pozwól im na to!
  • Daj pupilom czas. Nie zmuszaj do natychmiastowej przyjaźni. Zwierzęta zbliżą się wtedy, kiedy będą na to gotowe. Zaopatrz się w tej kwestii w dużo cierpliwości!
  • Kontroluj sytuację. Przy pierwszym spotkaniu psa z kotem emocje mogą ponieść pupili, a szczególnie psa, dlatego dla bezpieczeństwa warto trzymać go na długiej smyczy. W początkowych dniach mieszkania pod jednym dachem pies i kot powinni być izolowani. To dlatego, że łatwiej będzie im, kiedy najpierw przyzwyczają się do swojego zapachu. Mogą pod nieobecność drugiego wąchać nawzajem swoje legowiska. Co jakiś czas aranżuj kontrolowane spotkania, podczas których będą mogły również się zobaczyć. Na początku znajomości nie zostawiaj ich sam na sam bez opieki.
  • Nowego lokatora najlepiej znoszą małe zwierzaki. Kiedy od najmłodszych lat przyzwyczajają się i wychowują pod jednym dachem z innym zwierzęciem, dobrze czują się w towarzystwie i nie czują się zagrożone. Najlepiej więc zapoznawać swojego pupila z innym zwierzęciem już od najmłodszych lat.
  • Ważna jest kwestia jedzenia. Na początku warto oddzielić miski pupili, tak, żeby nie przeszkadzały sobie w posiłkach, ani nie wyjadały nie swojego jedzenia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprawa jedzenia wywoła konflikt między psem i kotem. Być może z czasem, kiedy pupile się zaprzyjaźnią, będą potrafiły nawet jeść z jednej miski. Badania pokazują, że zaprzyjaźnione zwierzęta, które mieszkają w jednym domu, po skończonym posiłku czekają w pobliżu, aż ich współlokator także skończy jeść. 

Pupile są różne!

Zwierzęta bardzo różnie na siebie reagują. Niektóre koty na widok psa nawet się nie zatrzymają, ignorancko go mijając. Natomiast inne naprężą się i zaczną syczeć. Tak samo psy – jedne będą cieszyć się i próbować bawić, a inne zaczną warczeć na puchatego towarzysza. Może zdarzyć się, że oboje będą ciekawi siebie, ale zbyt przestraszeni. Często jednak pies i kot są nastawieni do siebie przyjaźnie, chcąc się poznać, zaczynają się wąchać. Warto być przygotowanym na różne reakcje zwierząt i wspierać pozytywne odruchy, nagradzając pupila na przykład smakołykiem czy pochwałą. Nie warto natomiast karać zwierząt za złe zachowanie, bo może to wzbudzić w nich agresję.

Wielu ludzi, chcących mieć oba pupile zastanawia się, jaki pies dogada się z kotem. Najlepiej na puszystego przyjaciela reagują typowo rodzinne psy. Najbardziej niebezpieczne dla mruczków są natomiast psy myśliwskie, które często gonią kota i mimo, że głównie po prostu chcą się z nim bawić, to niekiedy mogą zrobić mu krzywdę. 

Nawet wtedy, kiedy psu i kotu uda się już zaprzyjaźnić, może zdarzyć się między nimi jakiś konflikt. Trzeba wtedy pamiętać o wprowadzaniu spokoju i odizolowaniu ich od siebie. Natomiast co zrobić kiedy pies atakuje kota bez ustanku, a kot syczy na psa? Jeśli żadne sposoby nie pomagają oraz minęło już wiele czasu, a pupile nadal się do siebie nie przekonały, to należy skonsultować się z behawiorystą. Pomoże on ustalić, dlaczego zwierzęta się nie tolerują i podpowie jak temu zaradzić. 

Pies i kot razem w jednym domu to nie jest więc taki zły pomysł. Wystarczy zadbać o ich pierwsze kontakty, poznanie się i przyzwyczajenie się do siebie nawzajem. Może to być bowiem początek pięknej i długiej przyjaźni 🙂

Zapraszamy do odwiedzenia naszego kanału na YouTube, gdzie przygotowywujemy muzykę relaksacyjną dla pupili.